What have you been doing during the break?


What have you been up to? What can you tell us about your holidays?


Leave us a comment:



Here is Mr B at the Garden sale. He got 12 plants costing $48 each. How much was each one?

Comments

  1. Hi Kererū! Dylan from TM2 thinks that Mr B's plants cost $12 each! Is he right?

    Some people in our class had really exciting holidays - Jayden went bowling with his dad and Angel-Mey went ice skating. Bridie went to the museum for an Easter Hunt and Connor went to an off road place on his quad bike. Miss W did some work but she also went to Melbourne to go and watch the Harry Potter play and Casey went to Queenstown and Wanaka and he went bowling (and he won!).

    We were wondering where the plants that Mr B bought were going to be planted. Were they going to be at school or at his house? What kind of plants are they?

    ReplyDelete

Post a Comment